Vladimír Zlámal

pár slov o mně

about me

Galerie pro pamětníky

Dokumenty z listopadu 1989 v Praze

Hudební kroužek E.E. - Příbram 1988

Fotografuji portréty a ženské akty. A také dokumenty a psy. Fotím v ulicích, v přírodě i v ateliéru. Podle počasí a nálady.

Fotit jsem začal ve 14. letech. Už jako malý kluk jsem sice pomáhal tátovi vyvolávat fotky v koupelně, ale opravdu fotit jsem začal až společně se svým bratrancem Jirkou. Fotil jsem všechno kolem sebe, přišel domů a hned vyvolával film, a když to šlo tak i rovnou nazvětšoval. Vývojky a různé lázně jsem si míchal sám. Prostě jsem pokusoval, okouzlen obrazem a různými postupy v temné komoře.

Přišla revoluce v roce 1989, barevná fotografie, rodina, film na Sony 8 a počítače. Negativy vystřídaly CD a disky. Analogová Praktika dosloužila a přišel první digitální Nikon, zvětšovák zase vystřídaly programy. Vše se neuvěřitelně zrychlilo, ale pokusování a objevování jsou tu stále. Někdy to ukážu, někdy odložím a po letech se divím, fotografie je pro mě hledání a únik do fantazie.

V posledních letech jsem začal cestovat a dokumentuji život kolem sebe. Krajinu, architekturu, lidi, ale dávám si pozor, protože věřím, že fotografie může brát duši, a tak úžasné momentky, katastrofy, drama či senzaci, v mých fotografiích nehledejte. To najdete v televizi a na internetu. Pokud spěcháte, sjíždíte na mobilu stovky fotek a videí na jedno použití, asi nejste na správné adrese. Pro mě je fotografie zastavení, únik od uspěchaného světa, památka na okamžik. A nedokonalosti, různost, to je přeci stejné jako svět kolem nás, to jsme my lidé, děti přírody. To jen stroje umí opakovat stejné tvary stále dokola.
Prostě jen cvakám pro radost sobě, svému okolí a snad i budoucím generacím.

Jednomu z mých předků se říká plechový prastařeček, protože jeho portrét je namalován na plechu. Takto existuje a visí už přes 100 let. V dnešní době každý den vzniká obrovské množství snímků, máme mobily, sociální sítě, jakási "virtuální ruleta" si s námi pohrává a pomalu ale jistě se vkrádá do našich životů a do našeho soukromí. I nahota přestává být tabu. Internet je jí plný, reklamy a časopisy s dokonalými těly jsou všude. Zkuste však vytisknout a vystavit akt. Zkuste dát sochu Davida od Michelangela na sociální sítě. Zkuste a neuvidíte. Ale v každém případě tiskněte fotografie. Nebo jednou ztratíte mobil či někdo zruší cloudy a nebudete mít nic. A vaši potomci také ne.

Přeji vám dobré světlo

Vladimír Zlámal   


V případě, že se Vám mé fotky líbí či máte zájem o focení, budu rád pokud mi napíšete vzlamal@gmail.com