Vladimír Zlámal

pár slov o mně

about me 1965 narozen v Praze
1979 první snímky na klasický film
2007 digitální zrcadlovka Nikon
2018 výstava Cesta z černobílé Hané až po barevný konec světa a zpět    - fotografie čtyř generací rodiny Zlámalů 1918 - 2018

2018 PRÁVĚ PROBÍHÁ výstava Jak se v tom vyznat mám?    - průřez tvorbou

Fotografuji portréty a ženské akty. A také dokumenty a psy. Fotím v ulicích, v přírodě i v ateliéru.

Fotit jsem začal ve 14 letech. Už jako malý kluk jsem sice pomáhal tátovi vyvolávat fotky v koupelně, ale opravdu fotit jsem začal až společně se svým bratrancem Jirkou. Fotil jsem všechno kolem sebe, přišel domů a hned vyvolával film, a když to šlo tak i rovnou nazvětšoval. Vývojky a různé lázně jsem si míchal sám. Prostě jsem pokusoval okouzlen obrazem a různými postupy v temné komoře.

Přišla revoluce v roce 1989, barevná fotografie, rodina, film na Sony 8 a počítače. Negativy vystřídaly CD a disky. Analogová Praktika dosloužila a přišel první digitální Nikon, zvětšovák zase vystřídaly programy. Vše se neuvěřitelně zrychlilo, ale pokusování a objevování jsou tu stále. Někdy to ukážu, někdy odložím a po letech se divím, fotografie je pro mě hledání a únik do fantazie.

V posledních letech jsem začal cestovat a dokumentuji život kolem sebe. Krajinu, architekturu, lidi, ale dávám si pozor, protože věřím, že fotografie bere duši, a tak úžasné momentky, katastrofy, drama, senzaci, natož krev, v mých fotografiích nehledejte. To najdete v televizi a na internetu. Pro mě je fotografie zastavení, památka na okamžik. Prostě jen cvakám pro radost sobě, svému okolí a snad i budoucím generacím.

Vladimír Zlámal   

Kontakt    - V případě, že se Vám mé fotky líbí či máte zájem o focení budu rád pokud mi napíšete.

Portréty    - každá tvář má svůj příběh

Akty    - každá žena je krásná